Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX1992ETG+
Maxim Integrated
24 Terminals 4.5V~5.5V MAX1992 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 200kHz 300kHz 450kHz 600kHz Transistor Driver
SOT-23
MAX1992ETG+ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| Series | Quick-PWM™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE IN PFM MODE |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX1992 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~5.5V |
| Control Features | Current Limit, Enable, On Time Control, Power Good, Pulse Skipping, Saturation |
| Input Voltage (Min) | 4.5V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 200kHz 300kHz 450kHz 600kHz |
| Input Voltage (Max) | 5.5V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Duty Cycle (Max) | 100% |
| Clock Sync | No |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
