Welcome to Hotenda.com Online Store!

LM2687LDX/NOPB
Texas Instruments
8 Terminals 2.7V 8-Pin LM2687 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR REGULATOR 1 Outputs 110kHz Tape & Reel (TR) 10mA 8-WFDFN Exposed Pad
SOT-23
LM2687LDX/NOPB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Other Analog ICs |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LM2687 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | -1.5V |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Min) | 2.7V |
| Input Voltage-Nom | 3.6V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHED CAPACITOR REGULATOR |
| Nominal Supply Current | 500μA |
| Output Configuration | Negative |
| Current - Output | 10mA |
| Quiescent Current | 500μA |
| Max Output Voltage | -5.2V |
| Topology | Charge Pump |
| Logic Function | Inverting |
| Frequency - Switching | 110kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | -1.5V |
| Switcher Configuration | DOUBLER INVERTER |
| Height | 800μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 800μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $18.382068 | $18.382068 |
| 10 | $17.341574 | $173.41574 |
| 100 | $16.359976 | $1635.9976 |
| 500 | $15.433940 | $7716.97 |
| 1000 | $14.560320 | $14560.32 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
