Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX1994ETM+T
Maxim Integrated
48 Terminals 2V 48-Pin MAX1994 DC DC Voltage Regulator DUAL SWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 200kHz 300kHz 550kHz 1MHz Tape & Reel (TR) 48-WFQFN Exposed Pad
SOT-23
MAX1994ETM+T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX1994 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Output Voltage | 5.5V |
| Output Type | Adjustable (Programmable) |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | DUAL SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 20A |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V 0.7V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 200kHz 300kHz 550kHz 1MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 1V |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V 2V |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
