Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY74FCT825CTQCT
Texas Instruments
4.75V~5.25V 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74FCT825 24 Pins 200μA 74FCT Series 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
CY74FCT825CTQCT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 129.500622mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74FCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 24 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.64mm |
| Base Part Number | 74FCT825 |
| Function | Master Reset |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 64mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 12.5 ns |
| Turn On Delay Time | 6 ns |
| Family | FCT |
| Current - Quiescent (Iq) | 200μA |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6ns @ 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 5pF |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.2mA |
| Number of Input Lines | 8 |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Translation | N/A |
| Height | 1.75mm |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.859280 | $2.85928 |
| 10 | $2.697434 | $26.97434 |
| 100 | $2.544749 | $254.4749 |
| 500 | $2.400707 | $1200.3535 |
| 1000 | $2.264818 | $2264.818 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
