Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74ABTH16823DGGR
Texas Instruments
4.5V~5.5V 150MHz 9 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74ABTH16823 56 Pins 500μA 74ABTH Series 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)
SOT-23
SN74ABTH16823DGGR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | 74ABTH |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Type | D-Type |
| Additional Feature | WITH CLEAR AND CLOCK ENABLE |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | BICMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 74ABTH16823 |
| Function | Master Reset |
| Number of Outputs | 18 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 64mA |
| Number of Bits | 9 |
| Clock Frequency | 150MHz |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| Turn On Delay Time | 3.9 ns |
| Family | ABT |
| Logic Function | D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 500μA |
| Current - Output High, Low | 32mA 64mA |
| Max I(ol) | 0.064 A |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5.5ns @ 5V, 50pF |
| Prop. [email protected] | 6.8 ns |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 4pF |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 80mA |
| Number of Input Lines | 9 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 150000000Hz |
| Length | 14mm |
| Width | 6.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.94000 | $4.94 |
| 500 | $4.8906 | $2445.3 |
| 1000 | $4.8412 | $4841.2 |
| 1500 | $4.7918 | $7187.7 |
| 2000 | $4.7424 | $9484.8 |
| 2500 | $4.693 | $11732.5 |
Similar Logic - Flip Flops from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
