Welcome to Hotenda.com Online Store!

CD74HCT4515E
Texas Instruments
24 Terminations4.5V~5.5V 24 Pin 74HCT4515 Signal switch74HCT Series 16 Outputs1 Functions
SOT-23
CD74HCT4515E Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 3.735305g |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 74HCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Termination | Through Hole |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Additional Feature | ADDRESS LATCHES |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74HCT4515 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 16 |
| Output Type | TTL |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Circuit | 1 x 4:16 |
| Polarity | Inverting, Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Bits | 16 |
| Propagation Delay | 83 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 83 ns |
| Family | HCT |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer, Demux, Latch |
| Number of Inputs | 4 |
| Current - Output High, Low | 4mA 4mA |
| Supply Type | Single |
| Max I(ol) | 0.006 A |
| Prop. [email protected] | 69 ns |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Input Conditioning | LATCHED |
| Height | 4.57mm |
| Length | 32.26mm |
| Width | 14.22mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.12000 | $1.12 |
| 500 | $1.1088 | $554.4 |
| 1000 | $1.0976 | $1097.6 |
| 1500 | $1.0864 | $1629.6 |
| 2000 | $1.0752 | $2150.4 |
| 2500 | $1.064 | $2660 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
