Welcome to Hotenda.com Online Store!
CD4052BPWE4
Texas Instruments
-- SP4T 240 Ohm Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE 4052 16 Pins 100nA 5V TSSOP
SOT-23
CD4052BPWE4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Weight | 61.887009mg |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Series | -- |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Resistance | 240Ohm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 4052 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Power Supplies | 5/15V |
| Temperature Grade | MILITARY |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 20V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Analog IC - Other Type | DIFFERENTIAL MULTIPLEXER |
| Operating Supply Current | 80nA |
| Nominal Supply Current | 100μA |
| Number of Bits | 4 |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Turn On Delay Time | 720 ns |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Number of Inputs | 8 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Bandwidth | 25MHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.6mA |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Turn-Off Delay Time | 450 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 9V |
| -3db Bandwidth | 25MHz |
| On-State Resistance (Max) | 240 Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 40 dB |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 100nA |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 0.2pF, 18pF |
| On-state Resistance Match-Nom | 15Ohm |
| Switch Circuit | SP4T |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | -- |
| Charge Injection | -- |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 5 Ohm |
| Crosstalk | -40dB @ 10MHz |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3 V ~ 20 V |
| Signal Current-Max | 0.01A |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.5 V ~ 9 V |
| Length | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
