Welcome to Hotenda.com Online Store!
ADS8506IDWRG4
Texas Instruments
12 Bit ADC 5V SOIC
SOT-23
ADS8506IDWRG4 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SOIC |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tape and Reel |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Pin Count | 28 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Power Dissipation-Max | 30mW |
| Power Dissipation | 30mW |
| Number of Bits | 12 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Power Consumption | 24mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.022% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.9 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 40 ksps |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 74 dB |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
