Welcome to Hotenda.com Online Store!
MAX130CMH+T
Maxim Integrated
16 Bit 0.8mm ADC 9V QFP
SOT-23
MAX130CMH+T Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFP |
| Number of Pins | 44 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 14V |
| Power Supplies | 9V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Power Dissipation-Max | 800mW |
| Operating Supply Current | 100μA |
| Number of Bits | 16 |
| Converter Type | ADC, DUAL-SLOPE |
| Resolution | 0.4375 B |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Display Type | LCD |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Analog Input Voltage-Min | 0.2V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Height Seated (Max) | 2.45mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
