Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADC12034CIWM/NOPB
Texas Instruments
ADC12034CIWM/NOPB datasheet pdf and Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
ADC12034CIWM/NOPB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Max Power Dissipation | 125mW |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADC12034 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Nominal Supply Current | 2.5mA |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Differential, Pseudo-Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 2, 4 |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 50 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 114k |
| Output Bit Code | 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Analog Input Voltage-Max | 5.55V |
| Analog Input Voltage-Min | -0.05V |
| Conversion Time-Max | 8.8μs |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
