Welcome to Hotenda.com Online Store!

VNQ830M13TR
STMicroelectronics
13V N-Channel 1.27mm PMIC VIPower? Series VNQ830 28 Pin 13V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
VNQ830M13TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | VIPower™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Auto Restart, Status Flag |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 60mOhm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Peripheral Drivers |
| Max Power Dissipation | 6.25W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 13V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | VNQ830 |
| Pin Count | 28 |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Type | N-Channel |
| Max Output Current | 10.5A |
| Operating Supply Voltage | 41V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 36V |
| Power Supplies | 13V |
| Interface | On/Off |
| Current - Output (Max) | 6A |
| Nominal Supply Current | 12μA |
| Output Configuration | High Side |
| Power Dissipation | 6.25W |
| Output Current | 9A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Input Type | Non-Inverting |
| Switch Type | General Purpose |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Voltage - Load | 5.5V~36V |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage |
| Output Peak Current Limit-Nom | 10.5A |
| Rds On (Typ) | 60m Ω (Max) |
| Built-in Protections | TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $23.603536 | $23.603536 |
| 10 | $22.267487 | $222.67487 |
| 100 | $21.007063 | $2100.7063 |
| 500 | $19.817984 | $9908.992 |
| 1000 | $18.696211 | $18696.211 |
Similar PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
