Welcome to Hotenda.com Online Store!

VNQ810PEPTR-E
STMicroelectronics
8/36V N-Channel 0.8mm PMIC VIPower? Series VNQ810 24 Pin 13V 24-PowerBSOP (0.295, 7.50mm Width)
SOT-23
VNQ810PEPTR-E Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 42 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-PowerBSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | VIPower™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Auto Restart, Status Flag |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 160mOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Peripheral Drivers |
| Max Power Dissipation | 66W |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 13V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | VNQ810 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 4 |
| Output Type | N-Channel |
| Max Output Current | 5A |
| Operating Supply Voltage | 13V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 36V |
| Power Supplies | 8/36V |
| Interface | On/Off |
| Nominal Supply Current | 13.5mA |
| Output Configuration | High Side |
| Power Dissipation | 66W |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Max Supply Current | 13.5mA |
| Input Type | Non-Inverting |
| Turn On Delay Time | 30 μs |
| Switch Type | General Purpose |
| Output Current per Channel | 3.5A |
| Turn-Off Delay Time | 30 μs |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Voltage - Load | 5.5V~36V |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage |
| Output Peak Current Limit-Nom | 7.5A |
| Rds On (Typ) | 160m Ω (Max) |
| Built-in Protections | TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE |
| Output Current Flow Direction | SOURCE |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.985618 | $2.985618 |
| 10 | $2.816620 | $28.1662 |
| 100 | $2.657189 | $265.7189 |
| 500 | $2.506782 | $1253.391 |
| 1000 | $2.364889 | $2364.889 |
Similar PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
