Welcome to Hotenda.com Online Store!

TD350IDT
STMicroelectronics
Surface Mount Tape & Reel (TR) Obsolete EAR99 Gate Drivers ICs Non-Inverting 1 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) TD350 High-Side
SOT-23
TD350IDT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | MOSFET Drivers |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Technology | BICMOS |
| Voltage - Supply | 12V~26V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 16V |
| Base Part Number | TD350 |
| Pin Count | 14 |
| Number of Outputs | 2 |
| Max Output Current | 2.3A |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Power Dissipation | 500mW |
| Output Current | 2.3A |
| Max Supply Current | 5mA |
| Propagation Delay | 600 ns |
| Input Type | Non-Inverting |
| Turn On Delay Time | 600 ns |
| Rise Time | 175ns |
| Fall Time (Typ) | 90 ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 130ns 75ns Max |
| Interface IC Type | HALF BRIDGE BASED IGBT/MOSFET DRIVER |
| Channel Type | Single |
| Number of Drivers | 1 |
| Output Peak Current Limit-Nom | 1.5A |
| Driven Configuration | High-Side |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 1.5A 2.3A |
| High Side Driver | YES |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V 4.2V |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.521200 | $3.5212 |
| 10 | $3.321887 | $33.21887 |
| 100 | $3.133855 | $313.3855 |
| 500 | $2.956467 | $1478.2335 |
| 1000 | $2.789120 | $2789.12 |
Similar PMIC - Gate Drivers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
