Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32L431CCU6TR
STMicroelectronics
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32L4 Series STM32L431 3V 48-UFQFN Exposed Pad
SOT-23
STM32L431CCU6TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32L4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Additional Feature | SEATED HGT-CALCULATED |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32L431 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 39 |
| Speed | 80MHz |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 48MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QSPI, SAI, SPI, SWPMI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 10x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| ROM (words) | 262144 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.65mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The STM32L431xx devices are the ultra-low-power microcontrollers based on the highperformance Arm? Cortex?-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 80 MHz. The Cortex-M4 core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all Arm? single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security.
The STM32L431xx devices embed high-speed memories (Flash memory up to 256 Kbyte, 64 Kbyte of SRAM), a Quad SPI flash memories interface (available on all packages) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, twoA HB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix. The STM32L431xx devices embed several protection mechanisms for embedded Flash memory and SRAM: readout protection, write protection, proprietary code readout protection and Firewall.
? Ultra-low-power with FlexPowerControl
– 1.71 V to 3.6 V power supply
– -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
– 200 nA in VBAT mode: supply for RTC and
32x32-bit backup registers
– 8 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
– 28 nA Standby mode (5 wakeup pins)
– 280 nA Standby mode with RTC
– 1.0 μA Stop 2 mode, 1.28 μA with RTC
– 84 μA/MHz run mode
– Batch acquisition mode (BAM)
– 4 μs wakeup from Stop mode
– Brown out reset (BOR)
– Interconnect matrix
? Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU,
Adaptive real-time accelerator (ART
Accelerator?) allowing 0-wait-state execution
from Flash memory, frequency up to 80 MHz,
MPU, 100DMIPS and DSP instructions
? Performance benchmark
– 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
– 273.55 CoreMark? (3.42 CoreMark/MHz @
80 MHz)
? Energy benchmark
– 176.7 ULPBench? score
? Clock Sources
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
– Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
– Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz
oscillator, auto-trimmed by LSE (better than
±0.25 % accuracy)
– Internal 48 MHz with clock recovery
– 2 PLLs for system clock, audio, ADC
A comprehensive set of power-saving modes allows the design of lowpower applications.
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
