Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP432P4111IPZ
Texas Instruments
2MB 2M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4F 32-Bit Microcontroller MSP432™ SimpleLink™ Series 432P4111 100 Pin 3V 100-LQFP
SOT-23
MSP432P4111IPZ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MSP432™ SimpleLink™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 432P4111 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.7V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 84 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V~3.7V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Number of Bits | 14 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 8.2mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 26x16b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 6 |
| ROM (words) | 2097152 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 256 |
| Number of UART Channels | 4 |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of Serial I/Os | 8 |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $13.67000 | $13.67 |
| 10 | $12.58500 | $125.85 |
| 90 | $12.07633 | $1086.8697 |
| 180 | $10.67806 | $1922.0508 |
| 540 | $9.53400 | $5148.36 |
The MSP432P411x and MSP432P401x microcontrollers(MCUsare optimized wireless host MCUs with an integrated 16-bit precision ADCdelivering ultra-low-power performance including 100 uA/MHz in active power and 820 nA in standby power with FPU and DSP extensions. As an optimized wireless host MCUthe MSP432P411x and MSP432P401xlet developers.add.bigh-nrecision analog and memory extension to applications based on SimpleLink wireless connectivity solutions.The MSP432P411x and MSP432P401x devices are part of the SimpleLink MCU platformwhich consists of Wi-Fi, Bluetooth low energy,Sub-1 GHz and host MCUs. All share a commoneasy-to-use develoment environment with one core sottware development kitsDkand a rich toosetA one-time integration of the SimpleLink platform lets you add any combination of devices from the portfolio into your desian.
Metering
Flow Meter
-Electric Meters -Fault Detectors -Field Transmitters Building Automation
-Thermostat
Security Systems
Smoke Detectors Access Panels
·Core-Arm°32-Bit Cortex-M4F CPU With Floating
Point Unit and Memory Protection Unit -Frequency up to 48 MHz -ULP Benchmark
-150.6ULPBench-CP Performance Benchmark -3.41CoreMark/MHz
-1.22DMIPS/MHz(Dhrystone 2.1)·Advanced Low-Power Analog Features
-SAR Analog-To-Digital Converter(ADC)With
16-Bit Precision and up to 1Msps
-Differential and Single-Ended Inputs - TwoWindow Comparators -Up to 24 Input Channels
- Internal Voltage Reference With25-ppm/C
Typical Stability
-Two Analog Comparators
-Integrated LCD Driver With Contrast Control for
up to 320 Segments·Memories
-Up to 2048KB of Flash Main Memory
(Organized Into Two Banks Enabling
Simultaneous Read or Execute During Erase - 32KB of Flash Information Memory(lncluding
area used for BSL.TLVand Flash Mailbox) - Up to256KB of SRAM(Including 8KB of
Backup Memory) - 2KB of Utility SRAM
-32KB of ROM with MSP432M Peripheral Drive
Libraries
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
