Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F427IIH6TR
STMicroelectronics
2MB 2M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F427 3.3V 201-UFBGA
SOT-23
STM32F427IIH6TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 201-UFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 201 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | STM32F427 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B201 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| Speed | 180MHz |
| RAM Size | 256K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 26MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 2MB 2M x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Supply Current-Max | 123mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Address Bus Width | 26 |
| ROM (words) | 2097152 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Format | FLOATING-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of Serial I/Os | 6 |
| Number of DMA Channels | 2 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
The high-performance Arm? Cortex?-M4 32-bit RISC core of the STM32F427IIH6TR chip operates at a frequency of up to 180 MHz. A floating point unit (FPU) single precision is a characteristic of the Cortex-M4 core that supports all Arm? singleprecision data-processing instructions and data formats. Additionally, it incorporates a memory protection unit (MPU) that improves program security together with the whole range of DSP instructions.
The STM32F427IIH6TR device includes a wide range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix. It also includes high-speed embedded memories (Flash memory up to 2 Mbyte, up to 256 Kbytes of SRAM), up to 4 Kbytes of backup SRAM, and up to 4 Mbytes of backup SRAM.
All of the devices feature two general-purpose 32-bit timers, three 12-bit ADCs, two DACs, a low-power RTC, twelve general-purpose 16-bit timers, and two PWM timers for motor control. They also have both conventional and cutting-edge communication interfaces.
Debug mode
– SWD & JTAG interfaces
– Cortex-M4 Trace Macrocell?
Up to 168 I/O ports with interrupt capability
– Up to 164 fast I/Os up to 90 MHz
– Up to 166 5 V-tolerant I/Os
Up to 21 communication interfaces
– Up to 3 × I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 4 USARTs/4 UARTs (11.25 Mbit/s, ISO7816 interface, LIN, IrDA, modem control)
– Up to 6 SPIs (45 Mbits/s), 2 with muxed full-duplex I2S for audio class accuracy via internal audio PLL or external clock
– 1 x SAI (serial audio interface)
– 2 × CAN (2.0B Active) and SDIO interface
Advanced connectivity
– USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
– USB 2.0 high-speed/full-speed device/host/OTG controller with dedicated DMA, on-chip full-speed PHY and ULPI
– 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA: supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
8- to 14-bit parallel camera interface up to 54 Mbytes/s
True random number generator
CRC calculation unit
RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
96-bit unique ID
Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator?) allowing 0-wait state execution from Flash memory, frequency up to 180 MHz,
MPU, 225 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz(Dhrystone 2.1), and DSP instructions
Memories
– Up to 2 MB of Flash memory organized into two banks allowing read-while-write
– Up to 256+4 KB of SRAM including 64-KB of CCM (core coupled memory) data RAM
– Flexible external memory controller with up to 32-bit data bus: SRAM, PSRAM, SDRAM/LPSDR SDRAM, Compact Flash/NOR/NAND memories
LCD parallel interface, 8080/6800 modes
LCD-TFT controller with fully programmable resolution (total width up to 4096 pixels, total height up to 2048 lines and pixel clock up to 83 MHz)
Chrom-ART Accelerator? for enhanced graphic content creation (DMA2D)
Clock, reset and supply management
– 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, PVD and BOR
– 4-to-26 MHz crystal oscillator
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 32 kHz RC with calibration
Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC, 20×32 bit backup registers + optional 4 KB backup SRAM
3×12-bit, 2.4 MSPS ADC: up to 24 channels and 7.2 MSPS in triple interleaved mode
2×12-bit D/A converters
General-purpose DMA: 16-stream DMA controller with FIFOs and burst support
Up to 17 timers: up to twelve 16-bit and two 32-bit timers up to 180 MHz, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input
Printers, and scanners
Alarm systems, video intercom, and HVAC
Home audio appliances
Motor drive and application control
Medical equipment
Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
