Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430F2002IPW
Texas Instruments
1KB 1K x 8 + 256B FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430F2xx Series 14 Pin 16MHz 2.2V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
MSP430F2002IPW Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | MSP430F2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.2V |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 14 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Size | 1kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 10 |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 1KB 1K x 8 + 256B |
| Connectivity | I2C, SPI |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| Number of UART Channels | 0 |
| RAM (bytes) | 128 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.69000 | $1.69 |
| 10 | $1.51600 | $15.16 |
| 90 | $1.43000 | $128.7 |
| 180 | $1.21833 | $219.2994 |
| 540 | $1.00100 | $540.54 |
There are multiple devices in the MSP430 family of ultra-low-power microcontrollers, such as MSP430F2002IPW. each with a unique set of peripherals aimed at a distinct purpose. In portable measurement applications, the architecture and five low-power modes are optimized to extend battery life. The system includes a potent 16-bit RISC CPU, 16-bit registers, and constant generators that help the code run as efficiently as possible. In less than one second, the digitally controlled oscillator (DCO) enables wake-up from low-power modes to active mode.
An ultra-low-power mixed signal microcontroller with ten I/O pins and an integrated 16-bit timer is the MSP430F20xx series. The MSP430F20x1 also contains a flexible analog comparator. The MSP430F20x2 and MSP430F20x3 include synchronous protocols (SPI or I2C) and either a 10-bit A/D converter (MSP430F20x2) or a 16-bit sigma-delta A/D converter (MSP430F20x3) integrated into them (MSP430F20x3).
An ultra-low-power mixed signal microcontroller with ten I/O pins and an integrated 16-bit timer is the MSP430F20xx series. The MSP430F20x1 also contains a flexible analog comparator. The MSP430F20x2 and MSP430F20x3 include synchronous protocols (SPI or I2C) and either a 10-bit A/D converter (MSP430F20x2) or a 16-bit sigma-delta A/D converter (MSP430F20x3) integrated into them (MSP430F20x3).
Five Power-Saving Modes
Low Supply Voltage Range 1.8 V to 3.6 V
16-Bit Timer_A With Two Capture/Compare Registers
16-Bit RISC Architecture, 62.5-ns Instruction Cycle Time
Ultra-Fast Wake-Up From Standby Mode in Less Than 1 μs
On-Chip Comparator for Analog Signal Compare Function or Slope A/D (MSP430F20x1)
Universal Serial Interface (USI) Supporting SPI and I2C (MSP430F20x2 and MSP430F20x3)
10-Bit 200-ksps A/D Converter With Internal Reference, Sample-and-Hold, and Autoscan (MSP430F20x2)
16-Bit Sigma-Delta A/D Converter With Differential PGA Inputs and Internal Reference (MSP430F20x3)
Automotive
Enterprise systems
Personal electronics
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
