Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F410R8T6
STMicroelectronics
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F410 3.3V 64-LQFP
SOT-23
STM32F410R8T6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F410 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.7V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 50 |
| Speed | 100MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Clock Frequency | 26MHz |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 64KB 64K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 1x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| ROM (words) | 65536 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.27000 | $4.27 |
| 10 | $3.85700 | $38.57 |
| 100 | $3.21220 | $321.22 |
| 960 | $2.77684 | $2665.7664 |
The STM32F410X8/B device is based on a high-performance ARM Cortex - M4 32-bit RISC core and operates at up to 100 MHz. Its Cortex - M4 core uses floating-point unit (FPU) single-precision, supporting all ARM single-precision data processing instructions and data types. It also implements a complete set of DSP instructions and memory protection unit (MPU) to enhance the security of the application. STM32F410X8/B belongs to the STM32 Dynamic Efficiency batch product line, which combines energy efficiency, performance and integration, while adding a new and innovative feature called batch acquisition mode, which saves more power during data batch processing.
? Dynamic Efficiency Line with eBAM (enhanced
Batch Acquisition Mode)
– 1.7 V to 3.6 V power supply
– -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
? Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU,
Adaptive real-time accelerator (ART
Accelerator?) allowing 0-wait state execution
from Flash memory, frequency up to 100 MHz,
memory protection unit,
125 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1),
and DSP instructions
? Memories
– Up to 128 Kbytes of Flash memory
– 512 bytes of OTP memory
– 32 Kbytes of SRAM
? Clock, reset and supply management
– 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, PVD and BOR
– 4-to-26 MHz crystal oscillator
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 32 kHz RC with calibration
? Power consumption
– Run: 89 μA/MHz (peripheral off)
– Stop (Flash in Stop mode, fast wakeup
time): 40 μA Typ @ 25 °C; 49 μA max
@25 °C
– Stop (Flash in Deep power down mode,
slow wakeup time): down to 6 μA @ 25 °C;
14 μA max @25 °C
– Standby: 2.4 μA @25 °C / 1.7 V without
RTC; 12 μA @85 °C @1.7 V
– VBAT supply for RTC: 1 μA @25 °C
? 1×12-bit, 2.4 MSPS ADC: up to 16 channels
? 1×12-bit D/A converter
? General-purpose DMA: 16-stream DMA
controllers with FIFOs and burst support
? Up to 9 timers
– One low-power timer (available in Stop
mode)
? Motor drive and application control
? Medical equipment
? Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
? Printers, and scanners
? Alarm systems, video intercom, and HVAC
? Home audio appliances
? Mobile phone sensor hub
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
