Welcome to Hotenda.com Online Store!

ATMEGA328P-MUR
Microchip Technology
32KB 16K x 16 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® ATmega Series ATMEGA328P 32 Pin 20MHz 5V 32-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
ATMEGA328P-MUR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Number of Terminals | 32 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | SPI/TWI/USART |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Family Name | ATmega |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 5.1 x 5.1 x 1mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5.5 (Maximum) V |
| Package Type | QFN |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| Number of I/Os | 23 I/O |
| Interface Type | I2C, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| Tradename | AVR |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | ATMEGA328 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 23 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | AVR® ATmega |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ AND 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ATMEGA328P |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-N32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Interface | 2-Wire, I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 3.5kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 23 |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 32KB 16K x 16 |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Supply Current-Max | 9 mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1 mm |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 16384 |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| CPU Family | AVR RISC |
| Number of UART Channels | 1 |
| RAM (bytes) | 2048 |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5.1mm |
| Height | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
There is a 32-VFQFN Exposed Pad package available. The board has 23 I/Os. This Microcontroller is mounted using the Surface Mount mounting type. The 8-Bit core is the core of the MCU. The type of memory it uses for its program is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. It is part of the AVR® ATmega series of electrical components. Its program memory size is 32KB 16K x 16. A AVR Core processor is used to power the device. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 32 terminations on the IC chip, which means there are 32 terminations on the integrated circuit chip. You get a 8-bit size. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. Currently, MCU chip has NO DMA channels. There is 3.5kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number ATMEGA328P to find them. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. Using the PWM channel YES, the device works with the motor. On the chip, there are 32 pins that are accessible. It is equipped with 3 timers and counters. As an example, one of the additional features that you can use is ALSO OPERATES AT 2.7 V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ AND 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ.
32-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
There are a lot of Microchip Technology ATMEGA328P-MUR Microcontroller applications.
Speed meter
Medical instruments chromatographs
Data acquisition and control
Oscilloscopes
Security systems
Accu-check
Toys
Keyboards
Leakage current tester
Information appliances
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
