Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F407IEH6
STMicroelectronics
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F407 176 Pin 168MHz 3.3V 201-UFBGA
SOT-23
STM32F407IEH6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 201-UFBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 176 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 176 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 168MHz |
| Base Part Number | STM32F407 |
| Pin Count | 201 |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 512kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 140 |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB 512K x 8 |
| Connectivity | CANbus, DCMI, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Height | 500μm |
| Length | 10.1mm |
| Width | 10.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $11.45000 | $11.45 |
| 10 | $10.52000 | $105.2 |
| 168 | $8.88512 | $1492.70016 |
| 504 | $7.90395 | $3983.5908 |
201-UFBGA-packages are available. With 140 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of program memory it uses is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~85°C TA. The STM32F4 series includes this electrical component. This program has a program memory of 512KB 512K x 8 bytes, which is the size of the program. With a ARM? Cortex?-M4 Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. Microcontroller's a MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip 176 has 176 terminations. As a result, this Microcontroller comes with a 32-bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. The part owns 512kB memory size. Alternatives can be found by looking at the base part number STM32F407 Microcontroller. An effective performance can be achieved at a frequency of 168MHz. There are a total of YES channels in the device. Chips have 176 pins. Using the timer/counter system, it has 14 timers/counters. MCU chip counts 201 pins. This Microcontroller is embedded with a CORTEX-M4 processor family, which is a powerful and efficient CPU. It has a ARM core architecture integrated into it. With 2 UART channels, it has all the features you may need. It has a total of 24 ADC channels. An 3-channel PWM controller is used by the device.
STM32F4 series
Base part number of STM32F407
3 I2C channels
176 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 176 Pins
There are a lot of STMicroelectronics STM32F407IEH6 Microcontroller applications. STM32F407IEH6 MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments and Automobile industry.
Set-top boxes
Projector
Printers
Televisions
Washing machines
Robots
Laptops
Process control devices
Guidance-GPS
Heater/Fan
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
