Welcome to Hotenda.com Online Store!

MSP430G2453IPW28
Texas Instruments
8KB 8K x 8 FLASH MSP430 16-Bit Microcontroller MSP430G2xx Series 28 Pin 16MHz 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
MSP430G2453IPW28 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | MSP430G2xx |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 16MHz |
| Pin Count | 28 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.3V |
| Interface | I2C, IrDA, LIN, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 24 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | MSP430 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 8K x 8 |
| Connectivity | I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 16 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Number of A/D Converters | 8 |
| Format | FIXED-POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 0.5 |
| RAM (bytes) | 512 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Number of Timers | 2 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Height | 1.2mm |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.34000 | $2.34 |
| 10 | $2.10400 | $21.04 |
| 50 | $1.98500 | $99.25 |
| 100 | $1.69120 | $169.12 |
| 500 | $1.38950 | $694.75 |
The MSP430G2453IPW28 is a strong 16-bit RISC MSP430 CPU, 16-bit registers, and constant generators that help to ensure optimal code efficiency. It is a mixed-signal microcontroller. The architecture is optimized to achieve longer battery life together with five low-power modes. In less than one second, the digitally controlled oscillator (DCO) enables wake-up from low-power modes to active mode. Two 16-bit clocks, a 10-bit A/D converter, a flexible analog comparator, a built-in uSPI port for serial connection, and 24 general-purpose I/O pins are included in the device configurations. The maximum frequency at which this gadget can operate is 16MHz. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The MSP430G2xx series is comprised of this electrical component.
The microcontroller has a large program memory size of 8KB 8K x 8. MSP430 Core Processor powers MCU. MICROCONTROLLER, RISC uPs, uCs, and peripheral ICs make up the Microcontroller. 28 is the number of terminations on the IC chip that are present. 16-bits are the size of the data that comes with MCU. Currently, the MCU chip has YES DMA channels. 8kB memory size belongs to the part. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 16MHz. There are a total of YES channels on the device. On the chip, there are 28 pins that are accessible. A total of 28 pins are present. There is a set of 8 A/D converters on the device. 1 I2C channel is integrated by the part. There is 1 serial I/Os on the IC part. An entire Microcontroller chip has 2 bits.
IrDA Encoder and decoder
Synchronous SPI
16-bit RISC architecture, 62.5ns instruction cycle time
Internal frequencies up to 16MHz with four calibrated frequencies
Internal very-low-power low-frequency oscillator
32kHz Crystal
External digital clock source
Two 16-bit Timer
A with 3 Capture/Compare registers
Up to 24 Capacitive-touch enabled I/O pins
Enhanced UART supporting auto baudrate detection (LIN)
On-chip comparator for analog signal compare function or slope ADC
10-bit 200ksps ADC with internal reference, sample-and-hold, and auto scan
Brownout detector
230μA at 1MHz, 2.2V Active mode (AM) power consumption
Serial onboard programming
No external programming voltage needed
Programmable code protection by security fuse
On-chip emulation logic with spy-bi-wire interface
There are a lot of Texas Instruments MSP430G2453IPW28 Microcontroller applications. MSP430G2453IPW28 MCU is usually applied for Measurement and control field, Consumer electronics products, Network communication, mobile communication, Office automation equipment and computer peripherals, Industrial control Instrumentation and process control, Agriculture, transportation, Navigation control, Network application, Metering & measurement, Day to day life, Safety, Medical instruments, and Automobile industry.
Tape drives
PDAs, game consoles
ECG machine
Industrial robot
Hard drives
Accu-check
Telephone sets
Laptops
Walkie talkies
Aerospace navigation systems
Similar Embedded - Microcontrollers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
