Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F405RGT6
STMicroelectronics
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F4 Series STM32F405 64 Pin 168MHz 3.3V 64-LQFP
SOT-23
STM32F405RGT6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F4 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 168MHz |
| Base Part Number | STM32F405 |
| Pin Count | 64 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.8V |
| Interface | CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 1MB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 51 |
| RAM Size | 192K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 1MB 1M x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 14 |
| ROM (words) | 1048576 |
| Core Architecture | ARM |
| CPU Family | CORTEX-M4 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Format | FLOATING POINT |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 196608 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of External Interrupts | 16 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of I2C Channels | 3 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $15.84000 | $15.84 |
| 500 | $15.6816 | $7840.8 |
| 1000 | $15.5232 | $15523.2 |
| 1500 | $15.3648 | $23047.2 |
| 2000 | $15.2064 | $30412.8 |
| 2500 | $15.048 | $37620 |
The STM32F405xx and STM32F407xx series operate in the temperature range from-40 °C to + 105 °C and supply voltages from 1.8 to 3.6V. When the device uses an external power monitor to operate in the temperature range of 0 to 70 °C, the power supply voltage can be reduced to 1.7 V: see section: internal reset off. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications. The STM32F405xx and STM32F407xx series offer devices in a variety of packages ranging from 64pin to 176pin. The set of peripherals included varies depending on the selected device.
? Core: Arm? 32-bit Cortex?-M4 CPU with FPU,
Adaptive real-time accelerator (ARTAccelerator) allowing 0-wait state execution
from Flash memory, frequency up to 168 MHz,
memory protection unit, 210 DMIPS/
1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP
instructions
? Memories
– Up to 1 Mbyte of Flash memory
– Up to 192+4 Kbytes of SRAM including 64-
Kbyte of CCM (core coupled memory) data
RAM
– 512 bytes of OTP memory
– Flexible static memory controller
supporting Compact Flash, SRAM,
PSRAM, NOR and NAND memories
? LCD parallel interface, 8080/6800 modes
? Clock, reset and supply management
– 1.8 V to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, PVD and BOR
– 4-to-26 MHz crystal oscillator
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (1%
accuracy)
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– Internal 32 kHz RC with calibration
? Low-power operation
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC, 20×32 bit backup
registers + optional 4 KB backup SRAM
? 3×12-bit, 2.4 MSPS A/D converters: up to 24
channels and 7.2 MSPS in triple interleaved
mode
? 2×12-bit D/A converters
? General-purpose DMA: 16-stream DMA
controller with FIFOs and burst support
? Motor drive and application control
? Medical equipment
? Industrial applications: PLC, inverters, circuit breakers
? Printers, and scanners
? Alarm systems, video intercom, and HVAC
Home audio appliances
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
