STM32F103R6T7A
STM32F103R6T7A
STM32F103R6T7A
STMicroelectronics
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32F1 Series STM32F103 64 Pin 72MHz 64-LQFP
SOT-23
STM32F103R6T7A Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Lifecycle Status ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Factory Lead Time 10 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-LQFP
Surface MountYES
Number of Pins 64
Operating Temperature-40°C~105°C TA
PackagingTray
Series STM32F1
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 64
Terminal Finish MATTE TIN
Max Power Dissipation444mW
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 225
Terminal Pitch0.5mm
Frequency 72MHz
Base Part Number STM32F103
Pin Count64
Interface CAN, I2C, SPI, USART, USB
Memory Size32kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 51
RAM Size 10K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V~3.6V
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Peripherals DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 32-Bit
Program Memory Size 32KB 32K x 8
Connectivity CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Supply Current-Max 46mA
Bit Size 32
Data Converter A/D 16x12b
Watchdog TimerYes
Data Bus Width 32b
Number of Timers/Counters 3
Core Architecture ARM
Number of ADC Channels 16
Number of I2C Channels 1
Height 1.45mm
Length 10mm
Width 12mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:981 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
STM32F103R6T7A Product Details
STM32F103R6T7A Overview
STM32F103R6T7A Features
STM32F1 series
Base part number of STM32F103
1 I2C channels
64 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 64 Pins