DSPIC33EP256GM710-E/PT
DSPIC33EP256GM710-E/PT
DSPIC33EP256GM710-E/PT
Microchip Technology
256KB 85.5K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP256GM710 100 Pin 60MHz 3.3V 100-TQFP
SOT-23
DSPIC33EP256GM710-E/PT Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-TQFP
Surface MountYES
Number of Pins 100
Supplier Device Package 100-TQFP (12x12)
Number of Terminals 100
Mounting Style SMD/SMT
Data Converters A/D 49x10b/12b
Qualification AEC-Q100
Manufacturer Microchip
Brand Microchip Technology
Tradename dsPIC
RoHS Details
Package Tray
Base Product Number DSPIC33EP256GM710
Package Shape SQUARE
Number of I/O Lines 85
Operating Temperature-40°C~125°C TA
PackagingTray
Series Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
Published 2013
JESD-609 Code e3
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 100
ECCN Code 3A991.A.2
Terminal Finish Matte Tin (Sn) - annealed
Additional Feature60 MIPS, ADC ALSO SUPPORTS 10-BIT RESOLUTION, AEC-Q100 PLANNED
HTS Code8542.31.00.01
Terminal Position QUAD
Terminal FormGULL WING
Peak Reflow Temperature (Cel) 260
Supply Voltage 3.3V
Terminal Pitch0.4mm
Reach Compliance Code compliant
Frequency 60MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number DSPIC33EP256GM710
JESD-30 Code S-PQFP-G100
Qualification StatusNot Qualified
Operating Supply Voltage3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) 3.6V
Power Supplies3.3 V
Temperature GradeAUTOMOTIVE
Interface I2C, SPI, UART
Memory Size256kB
Oscillator TypeInternal
Number of I/O 85
Speed 60 MIPs
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type MICROCONTROLLER
Core Processor dsPIC
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Program Memory TypeFLASH
Core Size 16-Bit
Program Memory Size 256KB 85.5K x 24
Connectivity CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Supply Current-Max 50 mA
Bit Size 16
Data Converter A/D 49x10b/12b
Has ADC YES
DMA Channels YES
Data Bus Width 16 bit
PWM Channels YES
DAC Channels NO
Seated Height-Max 1.2 mm
Number of Timers/Counters 13
Product TypeDSP - Digital Signal Processors & Controllers
ROM (words) 262144
EEPROM Size --
On Chip Program ROM Width 8
Screening Level TS 16949
Format FLOATING-POINT
RAM (words) 16384
RAM (bytes) 32768
Length 12mm
Height Seated (Max) 1.2mm
Width 12mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:757 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
DSPIC33EP256GM710-E/PT Product Details
DSPIC33EP256GM710-E/PT Overview
Packaged in a 100-TQFP format. A total of 85 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 16-Bit. The type of its program memory is FLASH. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -40°C~125°C TA. A Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP series electrical component is used in this application. This program has a program memory of 256KB 85.5K x 24 bytes, which is the size of the program. With a dsPIC Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral parts. There are 100 terminations on the IC chip, which means there are 100 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. The system has YES channels for DMA communication. There is 256kB memory size assigned to the part. Alternatives can be found by searching through the base part number DSPIC33EP256GM710 to find them. At a frequency of 60MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 100 pins. There are 13 timers/counters in this device. As an example, one of the additional features that you can use is 60 MIPS, ADC ALSO SUPPORTS 10-BIT RESOLUTION, AEC-Q100 PLANNED.