Welcome to Hotenda.com Online Store!

STM32F098CCT6
STMicroelectronics
256KB 256K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series STM32F09 48 Pin 48MHz 1.8V 48-LQFP
SOT-23
STM32F098CCT6 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 7 months ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32F0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A991.A.2 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | STM32F09 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.944V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.656V |
| Memory Size | 256kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 37 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | DMA, I2S, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256KB 256K x 8 |
| Connectivity | CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 13x12b; D/A 2x12b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | YES |
| PWM Channels | YES |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $3.99000 | $3.99 |
| 10 | $3.58400 | $35.84 |
| 100 | $2.93670 | $293.67 |
| 500 | $2.49996 | $1249.98 |
STM32F098CCT6 microcontroller has a wide variety of improved peripherals and I/Os, a high-performance ARM?Cortex?-M0 32-bit RISC core working at up to 48 MHz frequency, and high-speed embedded storage (256 Kbytes of Flash memory and 32 Kbytes of SRAM). For embedded systems, Arm?Cortex?-M0 processors are 32-bit RISC processors. In addition to delivering outstanding computational performance and an advanced system response to interrupts, this platform provides a reduced pin count and low power consumption which suit MCU implementation needs. STM32F098CCTC IC chip features exceptionally high code efficiency, delivering high performance with memory size normally associated with 8- and 16-bit devices, with the code efficiency of an Arm?Cortex?-M0 processor. In addition to being compatible with all Arm tools and software, STM32F098CCTC MCU chip embeds an Arm core.
Two I2Cs, two SPIs/one I2S, one HDMI CEC, up to eight USARTs, one CAN, one 12-bit ADC, one 12-bit DAC with two channels, seven 16-bit timers, one 32-bit timer, and an advanced-control PWM timer are among the device's standard communication interfaces. The 1.8 V 8% power supply powers STM32F098CCT6 MCU in the -40 to +85 °C and -40 to 105 °C temperature ranges. The development of low-power applications is made possible by a wide range of power-saving modes. This microcontroller belongs to STM32F0xx family of STM32F0 series, which includes STM32F0x0, STM32F0x1, STM32F0x2 and STM32F0x8 lines. All MCU chips in STMicroelectronics STM32F0 Series combine low-power operation, real-time performance, peripherals and the advanced architecture of the STM32 platform.
Devices for STM32F098CCT6 microcontroller come in seven different packages with pin counts ranging from 48 to 100, with a die form additionally being made available upon request. There are several sets of peripherals included depending on the device selected. The STM32F098CCT6 microcontroller features make them suitable for a variety of applications, including application control and user interfaces, handheld devices, A/V receivers and digital TV, PC peripherals, gaming, and GPS platforms, as well as industrial applications like PLCs, inverters, printers, scanners, alarm systems, video intercoms, and HVACs.
STM32F098CCT6 Microcontroller is available in various package types, making it suitable for a wide range of applications.
12-channel DMA controller
One 12-bit D/A converter (with 2 channels)
Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
Two fast low-power analog comparators with programmable input and output
Up to 23 capacitive sensing channels for touch key, linear and rotary touch sensors
Industrial
Automotive
Personal electronics
Similar Embedded - Microcontrollers from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
