Welcome to Hotenda.com Online Store!

AT90CAN128-16AUR
Microchip Technology
128KB 128K x 8 FLASH AVR 8-Bit Microcontroller AVR® 90CAN Series AT90CAN128 64 Pin 16MHz 5V 64-TQFP
SOT-23
AT90CAN128-16AUR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Contact Plating | Tin |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (14x14) |
| Number of Terminals | 64 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interfaces | EBI/Ethernet/SPI/TWI |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Family Name | AT90 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Dimensions | 14 x 14 x 1.05mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 5.5 (Maximum) V |
| Package Type | TQFP |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| MSL | MSL 3 - 168 hours |
| Qualification | - |
| DAC Resolution | - |
| Number of I/Os | 53 I/O |
| Interface Type | I2C, CAN, JTAG, SPI, USART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology / Atmel |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | AT90CAN128 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Package Shape | SQUARE |
| Number of I/O Lines | 53 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | AVR® 90CAN |
| Published | 2005 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY AT 8MHZ |
| Subcategory | Microcontrollers - MCU |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 16MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AT90CAN128 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 53 |
| Speed | 16MHz |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x10b |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | NO |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Address Bus Width | 16 |
| Product Type | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| ROM (words) | 131072 |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| On Chip Program ROM Width | 8 |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of UART Channels | 2 |
| RAM (bytes) | 4096 |
| Number of ADC Channels | 8 Channel |
| ROM Programmability | FLASH |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Product | MCU |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Device Core | AVR |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| Height | 1.05mm |
| Length | 14mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $10.58000 | $10.58 |
| 500 | $10.4742 | $5237.1 |
| 1000 | $10.3684 | $10368.4 |
| 1500 | $10.2626 | $15393.9 |
| 2000 | $10.1568 | $20313.6 |
| 2500 | $10.051 | $25127.5 |
This Microcontroller comes in a 64-TQFP package. There are 53 I/O ports on this device. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. This Microcontroller is based on a core called 8-Bit. The type of memory that the program uses is FLASH. The temperature range of this Microcontroller is within the range of -40°C~85°C TA. AVR® 90CAN series components belong to this electrical component. Microcontroller has abundant program memory size of 128KB 128K x 8. There is a AVR Core Processor inside MCU that provides this device with its power. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. The MCU has a number of 64 terminals. 8-bits are used for its size. Microcontroller chip has outputs of 5V volts. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. This MCU is implemented with 16kB memory. Alternatives can be found by searching through the base part number AT90CAN128 to find them. An effective performance can be achieved at a frequency of 16MHz. Devices work in YES PWM channels. Chips have 64 pins. In total, it has 4 timers and counters in it. Some of these features include ALSO OPERATES AT 2.7V MINIMUM SUPPLY AT 8MHZ, for example, as one example.
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
There are a lot of Microchip Technology AT90CAN128-16AUR Microcontroller applications.
Teletext terminals
Radio
Glucose monitoring systems
Fax machines
PDAs, game consoles
Air fryers
Oil and gas
Speed meter
Smart highways
Toys
Similar Embedded - Microcontrollers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
