Welcome to Hotenda.com Online Store!

74VHCT138ATTR
STMicroelectronics
16 Terminations4.5V~5.5V 16 Pin 74VHCT138 Signal switch74VHCT Series 8 Outputs1 Functions
SOT-23
74VHCT138ATTR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74VHCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Subcategory | Decoder/Drivers |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 74VHCT138 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Polarity | Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Quiescent Current | 4μA |
| Turn On Delay Time | 13 ns |
| Family | AHCT/VHCT |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Number of Inputs | 3 |
| Current - Output High, Low | 8mA 8mA |
| Supply Type | Single |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Input Conditioning | STANDARD |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.541701 | $8.541701 |
| 10 | $8.058209 | $80.58209 |
| 100 | $7.602083 | $760.2083 |
| 500 | $7.171777 | $3585.8885 |
| 1000 | $6.765827 | $6765.827 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
