Welcome to Hotenda.com Online Store!

74V1T384STR
STMicroelectronics
5 Terminations4V~5.5V 5 Pin 74V1T38 Signal switch74V Series 1 Functions
SOT-23
74V1T384STR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74V |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| Type | Bus Switch |
| Resistance | 14Ohm |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74V1T38 |
| Pin Count | 5 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Circuit | 1 x 1:1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 1 |
| Throw Configuration | SPST |
| Propagation Delay | 800 ps |
| Quiescent Current | 1μA |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Family | 74V |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| High Level Output Current | 30mA |
| Low Level Output Current | 10mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
