Welcome to Hotenda.com Online Store!

74AC74MTR
STMicroelectronics
2V~6V 300MHz D-Type Flip Flop DUAL 74AC74 14 Pins 2μA 74AC Series 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
74AC74MTR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 74AC74 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Output Current | 24mA |
| Clock Frequency | 300MHz |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Turn On Delay Time | 5 ns |
| Family | AC |
| Logic Function | AND, D-Type, Flip-Flop |
| Current - Quiescent (Iq) | 2μA |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 3pF |
| Number of Output Lines | 1 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 90000000Hz |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.060058 | $0.060058 |
| 500 | $0.044160 | $22.08 |
| 1000 | $0.036800 | $36.8 |
| 2000 | $0.033761 | $67.522 |
| 5000 | $0.031553 | $157.765 |
| 10000 | $0.029351 | $293.51 |
| 15000 | $0.028386 | $425.79 |
| 50000 | $0.027912 | $1395.6 |
Similar Logic - Flip Flops from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
