Welcome to Hotenda.com Online Store!

74AC374TTR
STMicroelectronics
2V~6V 270MHz 8 Bit D-Type Flip Flop DUAL 74AC374 20 Pins 4μA 74AC Series 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SOT-23
74AC374TTR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 74AC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | D-Type |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74AC374 |
| Function | Standard |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Clock Frequency | 270MHz |
| Propagation Delay | 13.5 ns |
| Turn On Delay Time | 5 ns |
| Family | AC |
| Current - Quiescent (Iq) | 4μA |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9.5ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 4pF |
| Number of Output Lines | 8 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max [email protected] | 60000000Hz |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $1.02000 | $1.02 |
| 500 | $1.0098 | $504.9 |
| 1000 | $0.9996 | $999.6 |
| 1500 | $0.9894 | $1484.1 |
| 2000 | $0.9792 | $1958.4 |
| 2500 | $0.969 | $2422.5 |
Similar Logic - Flip Flops from STMicroelectronics and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
