Welcome to Hotenda.com Online Store!

SC2612ESTRT
Semtech Corporation
8 Terminals 4.5V~15V 8-Pin DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 500kHz Transistor Driver
SOT-23
SC2612ESTRT Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 11.25V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 10A |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~15V |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Max Input Voltage | 15V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Clock Sync | No |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $8.212703 | $8.212703 |
| 10 | $7.747833 | $77.47833 |
| 100 | $7.309276 | $730.9276 |
| 500 | $6.895545 | $3447.7725 |
| 1000 | $6.505231 | $6505.231 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Semtech Corporation and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
