Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX15046CAEE+
Maxim Integrated
16 Terminals 4.5V~40V 16-Pin MAX15046 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz~1MHz Transistor Driver
SOT-23
MAX15046CAEE+ Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | OUTPUT IS ADJUSTABLE FROM 0.6V TO 34V; ALSO OPERATES WITH 4.5V TO 5.5V SUPPLY |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BICMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | MAX15046 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.25V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 25A |
| Input Voltage-Nom | 24V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 25A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~40V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz~1MHz |
| Max Input Voltage | 40V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 5V |
| Max Duty Cycle | 87.5 % |
| Clock Sync | No |
| Height | 1.55mm |
| Length | 4.98mm |
| Width | 3.99mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
