Welcome to Hotenda.com Online Store!

BD9150MUV-E2
ROHM Semiconductor
24 Terminals 4.75V 20-Pin BD915* DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 2 Outputs 1.5MHz Tape & Reel (TR) 20-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
BD9150MUV-E2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | BD915* |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 2.5V |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Max Output Current | 1.5A |
| Voltage - Output 1 | 2.5V |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.75V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Max Output Voltage | 2.5V |
| Voltage - Output 2 | 2.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V 3.3V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Current - Output 1 | 1.5A |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 800mV |
| Current - Output 2 | 1.5A |
| Height Seated (Max) | 1.04mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.843607 | $0.843607 |
| 10 | $0.795856 | $7.95856 |
| 100 | $0.750807 | $75.0807 |
| 500 | $0.708309 | $354.1545 |
| 1000 | $0.668216 | $668.216 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from ROHM Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
