Welcome to Hotenda.com Online Store!

TCM829ECT713
Microchip Technology
5 Terminals 5-Pin TCM829 DC DC Voltage Regulator SWITCHED CAPACITOR CONVERTER 1 Outputs 35kHz Cut Tape (CT) SC-74A, SOT-753
SOT-23
TCM829ECT713 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | TCM829 |
| Function | Ratiometric |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 11V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 25mA |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHED CAPACITOR CONVERTER |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Output Power | 240mW |
| Max Output Voltage | -1.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin 2Vin |
| Topology | Charge Pump |
| Logic Function | Inverting |
| Frequency - Switching | 35kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | -5.5V |
| Switcher Configuration | DOUBLER INVERTER |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.63mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.526535 | $0.526535 |
| 10 | $0.496731 | $4.96731 |
| 100 | $0.468614 | $46.8614 |
| 500 | $0.442088 | $221.044 |
| 1000 | $0.417065 | $417.065 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
