Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADC10064CIWM/NOPB
Rochester Electronics, LLC
ADC10064CIWM/NOPB datasheet pdf and Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) product details from Rochester Electronics, LLC stock available on our website
SOT-23
ADC10064CIWM/NOPB Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Number of Bits | 10 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | Flash |
| Number of Inputs | 4 |
| Reference Type | External |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 0.8 MHz |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 800k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Analog Input Voltage-Max | 5.05V |
| Analog Input Voltage-Min | -0.05V |
| Conversion Time-Max | 0.9μs |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Rochester Electronics, LLC and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
