Welcome to Hotenda.com Online Store!

AD670JPZ-REEL7
Hotenda
AD670JPZ-REEL7 datasheet pdf and Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) product details from Analog Devices Inc. stock available on our website
SOT-23
AD670JPZ-REEL7 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | True Bipolar |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Max Power Dissipation | 225mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | AD670 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Configuration | ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Power Dissipation | 225mW |
| Number of Bits | 8 |
| Supply Current-Max | 45mA |
| Input Type | Differential |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 2 |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1 B |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Number of Analog In Channels | 2 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.39% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
