Welcome to Hotenda.com Online Store!

UC3843BVNG
ON Semiconductor
8 Terminals 7.6V~30V 8-Pin UC384*B DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Up to 500kHz Transistor Driver
SOT-23
UC3843BVNG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 52kHz |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | UC384*B |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.1V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 200mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7.6V~30V |
| Max Supply Current | 17mA |
| Control Features | Frequency Control |
| Topology | Boost, Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Nominal Input Voltage | 30V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Height | 3.44mm |
| Length | 10.16mm |
| Width | 6.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.74000 | $0.74 |
| 50 | $0.60760 | $30.38 |
| 100 | $0.49590 | $49.59 |
| 500 | $0.39200 | $196 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
