Welcome to Hotenda.com Online Store!

SG1843Y-DESC
Microchip Technology
8 Terminals 7.6V~30V 8-Pin DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 1Hz~500kHz Transistor Driver
SOT-23
SG1843Y-DESC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Series | Military, MIL-STD-883B |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Technology | BIPOLAR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 200mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7.6V~30V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 1Hz~500kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Synchronous Rectifier | No |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Frequency | 500kHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Duty Cycle (Max) | 95% |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $135.858366 | $135.858366 |
| 10 | $128.168270 | $1281.6827 |
| 100 | $120.913463 | $12091.3463 |
| 500 | $114.069304 | $57034.652 |
| 1000 | $107.612551 | $107612.551 |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers from Microchip Technology and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
