Welcome to Hotenda.com Online Store!

NCP3155ADR2G
ON Semiconductor
8 Terminals 4.7V 8-Pin NCP3155 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tape & Reel (TR) 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
NCP3155ADR2G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | OBSOLETE (Last Updated: 4 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | NCP3155 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Voltage - Input (Max) | 24V |
| Output Voltage | 800mV |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 3A |
| Voltage - Input (Min) | 4.7V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Output (Max) | 20.16V |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
