Welcome to Hotenda.com Online Store!

NX4108CZ1TR
Microsemi Corporation
5 Terminals 2.8V 5-Pin NX4108 DC DC Voltage Regulator SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 1MHz Digi-Reel? 1A SC-74A, SOT-753
SOT-23
NX4108CZ1TR Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 29.993795mg |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NX4108 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Output Voltage | 600mV |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Min) | 2.8V |
| Input Voltage-Nom | 3.5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 1A |
| Quiescent Current | 4mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Voltage - Output (Max) | 4.95V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators from Microsemi Corporation and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
