Welcome to Hotenda.com Online Store!

MM74HCT541MTC
ON Semiconductor
MM74HCT541MTC datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from ON Semiconductor stock available on our website
SOT-23
MM74HCT541MTC Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| Series | 74HCT |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | WITH DUAL OUTPUT ENABLE |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | 74HCT541 |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 8 |
| Voltage | 5V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 33 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 38 ns |
| Family | HCT |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Current - Output High, Low | 7.2mA 7.2mA |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Max I(ol) | 0.006 A |
| Prop. [email protected] | 29 ns |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Height | 900μm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.632186 | $0.632186 |
| 10 | $0.596402 | $5.96402 |
| 100 | $0.562643 | $56.2643 |
| 500 | $0.530795 | $265.3975 |
| 1000 | $0.500751 | $500.751 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
