Welcome to Hotenda.com Online Store!

SN74HC368N
Texas Instruments
SN74HC368N datasheet pdf and Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers product details from Texas Instruments stock available on our website
SOT-23
SN74HC368N Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74HC |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Termination | Through Hole |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | ONE FUNCTION WITH TWO BITS |
| Subcategory | Bus Driver/Transceivers |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | 74HC368 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | 3-State |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Load Capacitance | 150pF |
| Number of Ports | 2 |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Quiescent Current | 8μA |
| Turn On Delay Time | 285 ns |
| Family | HC/UH |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Current - Output High, Low | 7.8mA 7.8mA |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Number of Bits per Element | 2, 4 (Hex) |
| Control Type | ENABLE LOW |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.08mA |
| Number of Input Lines | 6 |
| Count Direction | UNIDIRECTIONAL |
| Height | 5.08mm |
| Length | 19.3mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.65000 | $0.65 |
| 10 | $0.55500 | $5.55 |
| 25 | $0.51800 | $12.95 |
| 100 | $0.41440 | $41.44 |
| 500 | $0.32560 | $162.8 |
Similar Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers from Texas Instruments and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
