Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC74ACT74DR2G
ON Semiconductor
4.5V~5.5V 210MHz D-Type Flip Flop DUAL 74ACT74 14 Pins 74ACT Series 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
SOT-23
MC74ACT74DR2G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 44 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago) |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| Series | 74ACT |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | D-Type |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | TR |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Current Rating | 24μA |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 74ACT74 |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Output Type | Differential |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 2 |
| Load Capacitance | 50pF |
| Output Current | 24mA |
| Clock Frequency | 210MHz |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Quiescent Current | 4μA |
| Turn On Delay Time | 5.5 ns |
| Family | ACT |
| Logic Function | AND, D-Type, Flip-Flop |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Current - Output High, Low | 24mA 24mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 11ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Input Capacitance | 4.5pF |
| Number of Output Lines | 1 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.814420 | $7.81442 |
| 10 | $7.372095 | $73.72095 |
| 100 | $6.954806 | $695.4806 |
| 500 | $6.561138 | $3280.569 |
| 1000 | $6.189753 | $6189.753 |
Similar Logic - Flip Flops from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
