Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC10EP35DTG
ON Semiconductor
-3V~-5.5V 3GHz 2 Bit JK Type Flip Flop DUAL 10EP35 8 Pins 10EP Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
SOT-23
MC10EP35DTG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| Series | 10EP |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | JK Type |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -5.5V |
| Subcategory | FF/Latches |
| Packing Method | RAIL |
| Technology | ECL |
| Voltage - Supply | -3V~-5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 10EP35 |
| Function | Reset |
| Output Type | Differential |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | -5.2V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Bits | 2 |
| Clock Frequency | 3GHz |
| Propagation Delay | 490 ps |
| Turn On Delay Time | 410 ps |
| Family | 10E |
| Logic Function | Flip-Flop, JK-Type |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Prop. [email protected] | 0.575 ns |
| Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -50mA |
| Low Level Output Current | 50mA |
| Number of Output Lines | 1 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Max Fr[email protected] | 3000000000Hz |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $7.74000 | $7.74 |
| 500 | $7.6626 | $3831.3 |
| 1000 | $7.5852 | $7585.2 |
| 1500 | $7.5078 | $11261.7 |
| 2000 | $7.4304 | $14860.8 |
| 2500 | $7.353 | $18382.5 |
Similar Logic - Flip Flops from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
