Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC100EP58DR2G
ON Semiconductor
8 Terminations±3V~5.5V 8 Pin 100EP58 Signal switch100EP Series 1 Outputs1 Functions
SOT-23
MC100EP58DR2G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| Series | 100EP |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | NECL MODE OPERATING RANGE: VCC = 0 V WITH VEE = -3.0 V TO -5.5 V |
| Packing Method | TAPE AND REEL |
| Technology | ECL |
| Voltage - Supply | ±3V~5.5V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 100EP58 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Circuit | 1 x 2:1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | -4.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Throw Configuration | SPDT |
| Propagation Delay | 410 ps |
| Logic Function | Multiplexer, Mux |
| Max Input Voltage | 2.415V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Supply Type | Dual |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| High Level Output Current | -50mA |
| Low Level Output Current | 50mA |
| Number of Input Lines | 2 |
| Voltage Supply Source | Dual Supply |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $4.00000 | $4 |
| 500 | $3.96 | $1980 |
| 1000 | $3.92 | $3920 |
| 1500 | $3.88 | $5820 |
| 2000 | $3.84 | $7680 |
| 2500 | $3.8 | $9500 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
