Welcome to Hotenda.com Online Store!

74FST3253DTR2
ON Semiconductor
16 Terminations4V~5.5V 74FST3253 Signal switch74FST Series 2 Functions
SOT-23
74FST3253DTR2 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2004 |
| Series | 74FST |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Subcategory | Other Logic ICs |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | 74FST3253 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Bits | 4 |
| Throw Configuration | SP4T |
| Family | CBT/FST/QS/5C/B |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Supply Type | Single |
| Propagation Delay (tpd) | 6.3 ns |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Independent Circuits | 1 |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $0.18000 | $0.18 |
| 500 | $0.1782 | $89.1 |
| 1000 | $0.1764 | $176.4 |
| 1500 | $0.1746 | $261.9 |
| 2000 | $0.1728 | $345.6 |
| 2500 | $0.171 | $427.5 |
Similar Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
