Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC100EP140DR2G
ON Semiconductor
3.3V Phase Frequency Detector 2GHz MC100EP140 Clock Generators 100EP Series 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tape & Reel (TR)
SOT-23
MC100EP140DR2G Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| Series | 100EP |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Phase Frequency Detector |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Subcategory | PLL or Frequency Synthesis Circuits |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100EP140 |
| Output | ECL |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | -4.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -4.5V |
| Input | NECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
