Welcome to Hotenda.com Online Store!

MC100EP139DWG
ON Semiconductor
3.3V Clock Generator MC100EP139 Clock Generators 100EP Series 20 Pins 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) 20 Terminals Surface Mount 3V~5.5V Tube
SOT-23
MC100EP139DWG Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| Series | 100EP |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Clock Generator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Technology | ECL |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 1GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100EP139 |
| Output | ECL |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | -3.0/-5.5/3.3/5.0V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 87mA |
| Nominal Supply Current | 83mA |
| Propagation Delay | 1.1 ns |
| Turn On Delay Time | 1.1 ns |
| Logic Function | Clock |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | NECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 2.4mm |
| Length | 12.95mm |
| Width | 7.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $24.069082 | $24.069082 |
| 10 | $22.706682 | $227.06682 |
| 100 | $21.421398 | $2142.1398 |
| 500 | $20.208866 | $10104.433 |
| 1000 | $19.064968 | $19064.968 |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from ON Semiconductor and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
