FOD250LS
FOD250LS
FOD250LS
ON Semiconductor
SOT-23
FOD250LS Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package 8-SMD
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingTube
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Voltage - Isolation 5000Vrms
Output Type Transistor with Base
Number of Channels 1
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.45V
Input Type DC
Current - Output / Channel 8mA
Voltage - Output (Max) 7V
Current - DC Forward (If) (Max) 25mA
Current Transfer Ratio (Min) 15% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max) 50% @ 16mA
Turn On / Turn Off Time (Typ) 1μs, 1μs (Max)
In-Stock:2966 items
About FOD250LS
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C