PS2503-4-A
PS2503-4-A
PS2503-4-A
CEL
SOT-23
PS2503-4-A Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mounting Type Through Hole
Package / Case 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Operating Temperature-55°C~100°C
PackagingTube
Series NEPOC
Part StatusObsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Voltage - Isolation 5000Vrms
Output Type Transistor
Number of Channels 4
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.1V
Input Type DC
Rise / Fall Time (Typ) 20μs 30μs
Current - Output / Channel 30mA
Voltage - Output (Max) 40V
Current - DC Forward (If) (Max) 80mA
Current Transfer Ratio (Min) 100% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max) 400% @ 1mA
Vce Saturation (Max) 250mV
In-Stock:1050 items
About PS2503-4-A
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C